Usuwanie kamienia nazębnego

Zdrowe zęby to efekt prawidłowego ich szczotkowania. Ale niestety nawet bardzo dokładne i częste szczotkowanie nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z odkładającym się kamieniem na zębach.

Niejednokrotnie kamień nazębny jest bardzo dużym problemem, który przyczynia się do powstania próchnicy. Dlatego też należy regularnie odwiedzać dentystę, aby przynajmniej raz w roku usunął on nagromadzony kamień na zębach. Jeśli tego nie będziemy robić, wtedy w tym miejscu będzie gromadziło się wiele bakterii, mogących doprowadzić do pojawienia się poważniejszych chorób zębów i dziąseł. Oprócz tego osoby, które mają problem z kamieniem nazębnym również wstydzą się uśmiechać, ponieważ kamień na zębach nie należy do estetycznych. W przypadku osób, które palą i piją duże ilości kawy, przebarwienia na zębach mogą być jeszcze bardziej widoczne. Jeśli ktoś boryka się z takim problemem, to koniecznie musi regularnie chodzić do dentysty na oczyszczanie zębów z kamienia. Taki zabieg nazywa się skalingiem i zaliczyć do niego można także piaskowanie oraz usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami.

Zabieg skalingu nie jest bolesny, dlatego każdy chętnie powinien z niego korzystać. Jeśli tradycyjne metody usuwania kamienia nie będą skuteczne, wtedy można zdecydować się na innego typu zabiegi, wśród których jest mechaniczne usuwanie kamienia, chemiczne, a nawet laserowe. Jedynym skutkiem ubocznym usuwania kamienia jest chwilowa nadwrażliwość dziąseł.